Dům čp. 97 s osmi chráněnými byty (senioři a osoby se zdravotním omezením) a dům čp. 346 s deseti byty určenými pro osoby ohrožené sociálním vyloučením byly dokončeny v letech 2013 a 2015. Místo má zajímavou historii. Na svahu u křižovatky cest stávala nevzhledná budova obecní pastoušky. Ve 30. letech 20. století na tomto místě vyrostly nynější domy – záložna (Reiffeisenkasse) s byty zaměstnanců a s ní spojený obilní sklad. Po válce přešla sýpka do vlastnictví státu a druhý dům sloužil jako mateřská škola a nájemní byty. Po roce 1990 byla sýpka přebudována na sklad textilu a správní budova na ordinace lékařů s byty.
Dnes jsou domy dominantami centra obce, bylo upraveno jejich okolí a prostranství před původním vchodem je osazeno volným sousoším akad. sochaře Michala Moravce s názvem „Víly“.
Bývalá správní budova VLS Lipník s kuchyní a jídelnou zaměstnanců po nepovedené privatizaci zůstala vybydlena a opuštěna. Po odkoupení domu obcí byly prostory přizpůsobeny na sídlo firem budujících MÚK I/48 s ČD – obchvat. Po dokončení stavby byla budova přebudována na šestnáct bytů. Bytový dům „Na Nejdecké“ má čp. 295 a je nájemníky užíván od roku 2006.
Bývalou zemědělskou usedlost vystavěnou v 19. století po válce získala rodina Koukalova. Socialistické zemědělství se podepsalo na celkové devastaci hospodářského zázemí domu, jež muselo být po roce 1990 strženo. Budova samotná sloužila jako závodní kuchyně a byty zaměstnanců místních statků. Restituovaný dům odkoupila obec a po dobu výstavby dálnice D47 v domě umístila archeology zkoumající trasu rozsáhlé limitní stavby. Poté prošel dům rozsáhlou rekonstrukcí a od roku 2010 je v něm jedenáct bytových jednotek seniorů.
Pět povodňových vln v letech 1997 – 2010 bylo důvodem k demolici několika domů v obci. Malé hospodářství rodiny Důjkovy patřilo mezi nejpostiženější a dům navíc bránil rozhledu na přiléhající krajské komunikaci. Obec objekt odkoupila, zdemolovala a na uvolněné ploše vyrostl bytový dům s patnácti jednotkami. První nájemníci se nastěhovali v roce 2009.
Šťastnějších dnů se dočkala bývalá c. a k. policejní stanice umístěná v domě čp. 170. Po válce dům získala rodina Orságova, která jej však pro svou rozlehlost odprodala v 60. letech 20. století místnímu národnímu výboru. Snaha řešit centrálními direktivami cikánskou otázku lidí z východního Slovenska přivedla do obce z Varadky početné rodiny Ferenců, Siváků a Červeňáků. Stavební úpravy domu neodpovídaly potřebám mnohočetných rodit a dům byl totálně vybydlen.
Po roce 1990 byli nájemníci postupně přestěhováni do plně vybavených bytů a dům v letech 1993 a 2001 přestavěn na deset bytových jednotek. V roce 2014 byl dům dodatečně zateplen.
Výstavní objekt čp. 185 (Vila Schlöser) v centru obce byl součástí parní mlékárny a vystavěn ve 20. letech 20. století. Po válce dům získal místní národní výbor, sloužil jako četnická stanice s byty, přičemž z bývalé mlékárny vznikl sklad osiv a šrotovna obilí, později výkupna ovoce a sběrna čistírny a opravny obuvi.
Po roce 1990 byl tento dům jako první opravován a k roku 2001 rozšířen na deset bytů. Dům čeká kompletní zateplení, výměna oken a střešní krytiny.
Dům býval tzv. drážním bytovým domkem. Před demolicí jej zachránily povodně v roce 1997, neboť jej pro vodou postižené odkoupila a zrekonstruovala obec. Dva byty byly obsazeny v roce 1999.
Domy jsou stavbami na zelené louce. Z bývalé zahrady místní záložny, která pak dlouhá léta sloužila jako hřiště mateřské škole, tak vznikl komplex obytných domů s dvaceti osmi bytovými jednotkami a výdejnou lékárny. Při výstavbě bylo využito družstevní formy výstavby se spolufinancováním budoucími nájemníky. Po zrušení výdejny léků je v prostorách sídlo firmy distribuující zdravé potraviny.
Přestavbou a rozdělením bývaleho hospodářské budovy v centru obce Bělotín vznikl bytový dům o celkovém počtu 13. bytových jednotek.
V kunčické jednotřídní škole byla ukončena výuka kolem 60. let 20. století. Budovu dále využíval místní občanský výbor, bylo zde kino, knihovna i klubovna SSM.
Po roce 1990 byla budova přebudována na mateřskou školu. Po poklesu počtu dětí došlo k přebudování přízemí i půdy na čtyři byty. Nájemníci se stěhovali v roce 2002, nový vzhled získala budova opravou fasády v roce 2014.
Odděleně od současné zástavby obce Nejdek stojí komplex bývalého vodního mlýna. K mlýnu patřila i vodní pila, která však byla ve 30. letech 20. století stržena a na jejím místě vystavěna parní pekárna. Po uzavření provozu v 60. letech 20. století byl dům osídlen nájemníky a získal jej do správy místní národní výbor Nejdek. Nepovedená rekonstrukce a neodizolování domu, jakož i následné povodňové škody udělaly dům neobyvatelným. Po generální opravě domu jsou zde čtyři velkoplošné byty. Nájemníci se stěhovali v roce 2012.
Přestavbou bývalé Obecné školy v Nejdku vznikly 4 bytové jednotky v 1. a 2. patře budovy. Budova je kompletně zateplena a v suterénu je umístěna komunitní místnost pro setkávání místních spolků, organizací a občanů.
Svátek má Julie
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Dana
Státní svátky a významné dny na zítřek:
Jsou-li v zimě po cestách ledy, podaří se výborně zelí.
Když v prosinci hrom ještě hučí, rok příští stále vítr fučí.