Kaple - většinou drobné venkovské sakrální stavby se nalézají obvykle na cestách k poutním místům a kostelům. Na Bělotínsku se zachovaly čtyři.
Vpravo vedle bělotínského kostela sv. Jiří na pozemku parc.č. 2 v k.ú. Bělotín stojí nepatrná kaple sv. Anny. Bývalý farář Msg. Studený (zemřel 2008) ji nechal postavit v r. 1969 namísto zbořené kaple, která stávala v místech dnešní autobusové zastávky na Nejdeckém rozcestí.
Kaple byla v roce 2014 péčí Obce Bělotín restaurována a doplněna plastikou sv. Anny autorky Kateřiny Pavlicové.
Každoročně odsud vychází obnovená pouť ke Svaté Anně ve Staré Vodě.
Umístění - Lokalita: Bělotín
Vlevo od staré cesty na Odry na pozemku parc.č. 624/1 v k.ú. Bělotín proti domu čp. 250 stojí jednoduchá zachovalá kaplička pravidelného čtvercového půdorysu s jehlancovou střechou a udržovaným interiérem.
Naposled byla opravena obcí za finanční spoluúčasti Programu obnovy a rozvoje venkova Ministerstva pro místní rozvoj v roce 2009.
Fotogalerie - Kaple sv. Anny v Bělotíně
Umístění - Lokalita: Bělotín
V soukromé zahradě rodiny Fibichových, na samostatném pozemku parc.č. 85 v k.ú. Bělotín, vpravo od silnice I/47 ve směru na Odry se nachází jednoprostorová jednoduchá sakrální stavba s gotizujícím průčelím a dále bez zdobení.
Datování neznámé.
Fotogalerie
Umístění - Lokalita: Bělotín
Kaple sv. Fabiána a Šebestiána stojí v poli mimo zastavěnou část obce na pozemku parc.č. 22 v k.ú. Kunčice, vlevo při vjezdu do místní části Kunčice ve směru od Bělotína.
Jedná se o jednolodní stavbu s příkrou sedlovou střechou a špičatou čtyřbokou zvonovou věží nad vchodem bez sakristie a oratoře.
Na místě původní dřevěné kapličky byla v roce 1717 postavena zděná stavba, která byla v roce 1777 renovována a na věžičku přidán zvon a vedle kaple postaven dřevěný kříž s plechovým malovaným Kristem. V roce 1858 byl opravován krov, vyměněna střešní krytina (namísto šindele břidlice), na věžičku osazena nová makovice a kříž s paprsky. V roce 1911 byla vyměněna krytina za eternitové šablony a v roce 1942 konfiskován zvon pro válečné účely, který byl v r. 1944 nahrazen zvonem z náhražkové slitiny. Při přechodu fronty v roce 1945 byl zničen kříž u kaple a vížka. V padesátých letech byla kaple zdemolována několika výrostky z Kunčic a vojáky, kteří byli na brigádě v místním JZD.
Kaple byla důkladně opravena až v roce 1969, kdy na jaře začala oprava vnějšku kaple pod vedením bělotínského administrátora ThDr. Jaroslava Studeného. Poslední větší přestavba proběhla v roce 1995, kdy byla nad vchodem přistavěna zvonová hranolová věž, která byla opravována ještě v roce 2008 po zásahu bleskem. Interiér kaple a mobiliář byly do současné podoby dokončeny v roce 2010. Mobiliář je převážně dílem místních firem.
Kaple je vybavena souborem keramických reliéfů. V letech 2008-11 jej vytvořila na objednávku obce Bělotín ostravská výtvarnice Kateřina Pavlicová. Soubor zahrnuje oltářní plastiku, představující Krista v doprovodu sv. Floriána a sv. Fabiána. Po stranách oltářní niky jsou umístěny plastiky sv. Šebestiána a anděla. Hlavní loď kaple pak obsahuje soubor čtvercových keramických kachlů s motivy biblické apokalypsy.
Ve spodní části věže v zádveří za vstupní mříží je po pravé straně umístěna pamětní deska obětem 1. světové války s 13 jmény padlých, německým nápisem "Den Opfern des Krieges 1914-1918" (Obětem války 1914-1918) a německým válečným křížem.
Pohnutá historie kaple je rozvedena v přiloženém článku Historie kaple sv. Fabiána a Šebestiána a kříže v Kunčicích. Jeho autorem je dr. Jirák, SOkA Přerov.
Svátek patronů sv. Fabiána a Šebestiána připadá na 21. ledna.
Fotogalerie
Umístění - Lokalita: Kunčice
Na návsi poblíž bývalé Obecné školy na pozemku parc.č. 39 v k.ú. Lučice na Moravě se nachází kaple sv. Jiří.
Nevelká jednoprostorová venkovská cihlová omítaná stavba bez zdobení s cibulovou zvoničkou obnovenou podle dobové fotografie - jediná sakrální stavba v této místní části.
Místní kaple sv. Jiří před čp. 3 s věžičkou stála uprostřed vesničky vedle školy jako symbol toho, že místo výchovné a místo víry se nacházejí v pravém slova smyslu ve středu vesnického společenství. Zvonek ve věži oznamoval ráno, poledne a večer. Při úmrtí se zvonilo hodinu a dávalo na vědomí, že si smrt vyžádala svou oběť. Když šel průvod na hřbitov do Bělotína, zvonilo se na rozloučenou. Během první světové války se konaly prosebné modlitby o nedělním odpoledni. Kaple pojala jen kněze a ministranty. Matky a ženy seděly na lavicích, které byly pořízeny před kaplí. Modlily se za muže, otce a syny na frontě. V kapli se nalézaly na obou postranních stěnách dva staré, cenné obrazy s malbou na skle.
Ukázka ze zápisu o opravě kaple z roku 1967, sepsaného panem farářem, Dr. J. Studeným: "Stav kaple byl velmi špatný, střecha pobořená, vazba zničená, zdivo rozpadlé atp. S pomocí Boží jsme přikročili k opravě kaple. Občané přispěli na opravu veřejnou sbírkou 1240 Kčs a téměř každý ochotně pomáhal."
Ke generální opravě kaple přistoupila obec v roce 1996 a 1999. Kapli byl navrácen původní tvar střechy s cibulovitou věžičkou. Finančně vedle obce pomohl "Program obnovy venkova" a sbírka rodáků ze SRN. Letošní znovuvysvěcení kaple sv. Jiří je tak důležitou a slavnostní událostí, neboť právě naplňuje přání našich předků, kteří nám v dokumentech zanechali toto poselství: "Mějte rádi místa, po kterých my jsme před Vámi chodili, mějte rádi naši drahou vlast. V kapli pak této se pomodlete za nás."
Prozatím poslední oprava byla provedena v roce 2010 za finanční spoluúčasti Programu rozvoje venkova Ministerstva pro místní rozvoj ČR a obce Bělotín celkovým nákladem 457510,- Kč.
Do kaple byla v roce 2013 umístěna keramická plastika znázorňující patrona obce sv. Jiří. Autorkou je Kateřina Pavlicová.
Fotogalerie - Kaple sv. Jiří v Lučicích - 2007
Umístění - Lokalita: Lučice
Svátek má Kryštof
Zítra má svátek Zita
Státní svátky a významné dny na zítřek:
Když čečetek nevídati, hotov se na tuhou zimu.
Jak jelen do říje vchází, tak zase vychází.