Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Valentův hudební podzim

Valentův hudební podzim
Listopadový Valentův hudební podzim patří tradičně vážné hudbě ve všech podobách. Do Bělotína se sjedou hudební tělesa za účelem zábavy, výměny zkušeností, ale především sem přijedou soutěžit.
Kdo to byl Josef Valenta?
  
Josef Valenta (1888 - 1961), Český učitel, který pracoval v Bělotíně.
Přestože jeho manželka byla Němka, zůstal zde i přes válku, i když jeho působnost byla silně omezená. Po osvobození využil svého původu a zůstává v Bělotíně. Byl to muzikant tělem i duší a své nadání a schopnosti okamžitě dával dětem. Nebylo snad hudebního nástroje, na který by neučil hrát. Při osvětové besedě otevřel hudební školu a denně do pozdních hodin poslouchal své malé i větší svěřence - houslisty, klavíristy, dechaře, kytaristy.
Večery patřily kostelnímu sboru a dospělým. Místní milovníci hudby dali dohromady Hašlerův večer, večer operních melodií a ochotníci hráli i operety a hudební duší tohoto dění byl opět Josef Valenta. Pomáhal s hudebními čísly při sokolských akademiích, Silvestrech. Byl dirigentem žákovského orchestru a jeho hudební škola každým rokem pořádala koncert, kde se všichni žáčkové představili i ve spolupráci s dospělými.
Nezanedbatelná byla také jeho činnost skladatelská. Vedle mší a chrámové hudby skládal pochody, valčíky, upravoval pro svůj žákovský orchestr i orchestr dospělých a skladby jiných autorů.
Byl výborným houslistou a když sedl za varhany, rozezněl celý prostor mistrovskou hrou, ve které zpívalo jeho muzikantské srdce.
Společně se svou manželkou je pohřben na Bělotínském hřbitově.

[nahoru]Prohlášení o přístupnosti | Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule