Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Památky a významné stavby

Kostel sv. Jiří v BělotíněKostel sv. Jiří v Bělotíně
Jediným památkově chráněným objektem na území m.č. Bělotín je farní kostel sv. Jiří, barokní jednolodní stavba z roku 1754 s renezanční věží. Autorem je moravský architekt F. A. Grimm.
Budova fary č.p. 1 v BělotíněBudova fary č.p. 1 v Bělotíně
Farní budova Římskokatolické farnosti Bělotín je zděná dvoupodlažní stavba s jehlanovou střechou, najasného datování. Tvoří uzavřený areál s přilehlou zděnou hospodářskou stavbou a zahradami a vedle kostela a školy tvoří dominantu obce.
Kostel sv. Urbana v NejdkuKostel sv. Urbana v Nejdku
V místní části Nejdek se nachází památkově chráněný areál barokního kostela z roku 1752 se hřbitovem, ohradní zdí a márnicí.
KapleKaple
Kaple - většinou drobné venkovské sakrální stavby se nalézají obvykle na cestách k poutním místům a kostelům. Na Bělotínsku se zachovaly čtyři.
Pomníky a památníkyPomníky a památníky
Pomníky, památníky, pamětní desky a zajímavé náhrobky na Bělotínsku naleznete pod tímto odkazem.
Kříže a Boží mukaKříže a Boží muka
Zatímco jinde na Moravě jsou Boží muka běžná, na Bělotínsku se dochovala jen zřídka. Kříže jsou zde výhradně kamenné, z části s kovovými doplňky. Většinou bez věnování a data vztyčení, zato však v hojném počtu.
Sochy, sousoší a plastikySochy, sousoší a plastiky
Z historických dob se dochovala na celém území obce pouze jedna socha v Nejdku. Od roku 2010 jich ale pár přibylo.

[nahoru]Prohlášení o přístupnosti | Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule