Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Regiontour 2005 a Euroregion Silesia

Ve dnech 13. - 16. 2005 se v Brně uskutečnil 14. mezinárodní veletrh turistických možností v regionech - Regiontour 2005. Veletrh zahájil dne 13. 1. 2005 v 10.00 hod. ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek, který byl zároveň přítomen slavnostnímu otevření některých krajských expozic.

Euroregion Silesia byl jedním ze spoluvystavovatelů prezentovaných na tomto veletrhu v rámci společné expozice Moravskoslezského kraje. Regionální stánek nesl název Opavské Slezsko, které představuje území mezi městem Ostravou a Krnovskem, území, které historicky tvořilo jeden celek s částí dnešního Polska. Zcela logicky byla tedy v expozici Opavského Slezska prezentována také část polského Slezska, zejména pak oblast Ratibořska a Hlubčicka.

Samotná expozice seznámila návštěvníky s "hlavním" slezským městem - Opavou a jeho bezprostředním okolím, oblastí Hlučínska (tzv. Prajzsko) a Vítkovska. Kromě již zmiňované prezentace polské části Slezska se v rámci této expozice představila také partnerská města a regiony Opavy - bavorské město Roth, slovenský Liptovský Mikuláš a region Liptov.

Opavské Slezsko bylo v rámci veletrhu prezentováno jako příjemná a nenáročná destinace pro rodiny s dětmi, skupiny školáků, milovníky kultury či nezvyklých zážitků. Na své si např. mohou přijít milovníci vojenské historie, kteří mohou navštívit Areál čs.opevnění v Darkovičkách či Památník bojů za svobodu v Hrabyni. Vojenská opevnění na Opavsku představují jedinečnou stavební a technickou památku na území Moravskoslezského kraje. Okolí Opavy uspokojí i milovníky krásných zámků - např. pro návštěvníky Hradce nad Moravicí je připraven turistický balíček "S dětmi v podzámčí". Rozsáhlý anglický park s kvalitním golfovým hřištěm najdou návštěvníci v Šilheřovicích.

Díky své poloze v mírně zvlněné Opavské pahorkatině je území Opavského Slezska vhodné pro nenáročnou turistiku a zejména pak cykloturistiku. Celý region je protkán hustou sítí cyklostezek - Sudický okruh, Prajzská cesta či Údolím Moravice jsou názvy některých z nich.

K zeleným klenotům Opavského Slezska patří Arboretum Nový Dvůr u Opavy, které je součástí nejstaršího muzea na území naší republiky - Slezského zemského muzea v Opavě. Mezi chráněná území Opavska patří přírodní park Moravice. Jako novinka je pro návštěvníky připravená naučná stezka Hvozdnice, ke které byla nově vydána populárně naučná brožura.

Samotné město Opava se v letošním roce představilo jako skutečné centrum Slezska - prezentovalo návštěvníkům "slezské" instituce, jako jsou Slezské divadlo, již zmiňované Slezské zemské muzeum či Matice slezská. Nově byly nabízeny také možnosti kongresové turistiky ve městě a okolí. S aktuální nabídkou je možné seznámit se ve speciálním katalogu s názvem "Konference, incentiva a pracovní setkání na Opavsku".

Díky své poloze v trojúhelníku Ostrava - Olomouc - Opava je území Opavského Slezska dobře dostupné, a to jak individuálně tak hromadnou dopravou. Návštěvu polské části Slezska pak umožňuje poměrně hustá síť mezinárodních hraničních přechodů na území celého Moravskoslezského kraje.

DALŠÍ INFORMACE: Euroregion Silesia
Zveřejněno 18.04.2005 v 17:21 hodin

[nahoru]Prohlášení o přístupnosti | Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule