Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Podzimní městské slavnosti v Prachaticích

V letošním roce oslavují Prachatice 700 let od první písemné zmínky o Prachaticích jako o městském útvaru z roku 1312. Při této příležitosti organizovalo Město Prachatice tuto sobotu 22. září 2012 Podzimní městské slavnosti.
Pozvání na městské slavnosti přijaly snad všechny spolky působící ve městě Prachatice v oblasti kultury. Nechyběl na nich folklorní soubor Libín-S Prachatice, který vystoupil v dopoledním bloku programu.
Ač to zní nesmyslně, vystoupení souboru Libín-S Prachatice bylo trochu ovlivněno současnou prohibicí. Ne, neznamená to, že obvykle před vystoupením do sebe "nalijí" tanečníci a muzikanti nějakou tu láhev Prachatické pálenky, či jiného tvrdého alkoholu. Občas štamprdlička je opravdu, tentokrát však to bylo úplně jinak. Některé státní orgány však zvýšily pohotovost svých pracovníků a členů, tím pádem nebyl soubor kompletní.

Netradičně začalo vystoupení tanečním pásmem Martin vycházející s tradice masopustních tanců z Kaplicka. Jedné ze šavlí se chopila místo Standy, který chyběl, proč, to už jsme se zmínili, Líba. A šlo jí to úplně stejně jako chlapům.

Další taneční pásmo není třeba moc uvádět, každý během chvilky pochopí, o co běží. Děvčata zvláštními kroky vtančí na pódium, máchají při to divně rukama, Vašek rozhazuje cosi drobného, nejspíš nějaké krmení, a volá: "Na puty-puty, ná...!" Ano jsme na selském dvoře, rozjíždí se Slepice, tanec plný veselí a humoru. To divné máchání rukama, to jsou přece křídla slepic, ty zvláštní kroky, to je přece jejich chůze či běh, koukej, jak se ty slepice parádí, aby se líbily kohoutovi. Kohouti si našlapují z vysoka a rozvážně. Támhle se jedna slepice dává do tance s kohoutem a tuhle se snad ty slepice budou klovat o toho vyvoleného. Ba i ti kohouti se do sebe dali. Kohouti si nakonec vyberou ty správné a před zraky diváků slepice obskočí, diváci se mohou smíchy potrhat. Tanec už končí a na zemi po slepicích zůstanou velká bílá vejce, která právě snesly.
Libín-S Martin
Libín-S Martin
Libín-S Plavci
Libín-S Plavci
Libín-S Plavci
Libín-S Plavci
Libín-S - předání klíče od Musfreesboro
Libín-S - předání klíče od Musfreesboro
Folklorní soubor Libín-S Prachatice se před zhruba třemi měsíci vrátil z úspěšného zájezdu za "velkou louži" - do amerického státu Tennessee, kde se zastupoval český folklor, reprezentoval Folklorní sdružení České republiky, Jihočeský kraj a samozřejmě město Prachatice na mezinárodním folklorním festivalu International FolkFest ve městě Murfreesboro. Město Prachatice přispělo souboru na tento zájezd, takže dnešní vystoupení je vlastně i malým poděkováním. Helena Svobodová, vedoucí folklorního souboru Libín-S Prachatice převzala na závěr festivalu od starosty města Murfreesboro Tommyho Bragga symbolický klíč od bran města. Členové souboru Libín-S Prachatice pozvali při příležitosti Podzimní městské slavnosti mezi sebe na pódium zástupce vedení města Prachatice - radního Alexandra Zikmunda a Jiřinu Dolejškovou pověřenou vedením odboru kultury, školství a cestovního ruchu, aby jim předali zlatý klíč od bran Murfreesboro a fotografii členů folklorního souboru Libín-S Prachatice s podpisy všech členů účastníků amerického zájezdu. Helena Svobodová k tomu dodala: "...brány města Murfreesboro budou pro Vás otevřené a budete v něm jistě vítáni..." Jiřina Dolejšková poděkovala souboru Libín-S za vzornou reprezentaci města Prachatice v USA. Alexandr Zikmund k poděkování přidal ještě láhev vína stočeného právě pro město Prachatice.

Folklorní soubor Libín-S Prachatice je již řadu let nositelem projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Je tedy zcela pochopitelné, že soubor přišel s tanečním pásmem Plavci. Plavci byli dalším bodem programu.

Na rohu pódia vedle kapely je již připraven Honza s plavebním hákem v ruce, uprostřed další chlapi s háky, ale také Libuška, v pozadí ostatní děvčata. Plavci se zdraví, smekají klobouky, i Libuška. Vtancují děvčata, chlapi zapichují plavební háky do špalků a rozjíždí se společný tanec se šátky.

Najednou všichni zůstávají "štronzo", ztuhnou, zůstanou bez pohybu, k mikrofonu přichází Helena Svobodová: "Kdysi patřily všechny lesy tady v okolí knížeti Schwarzenbergovi... K plavebnímu kanálu chodili plavci z Čech, Rakous i Bavorska. ... Tvrdě pracovali od časného rána do pozdního večera. A večer, místo, aby šli spát, vytáhli housle, citery a dudy, večer se hrálo, zpívalo a tancovalo. Takoví byli naši předkové!" A na to se rozehrála muzika, děvčata začala laškovat s kluky a jejich klobouky.

Začíná klobouková hra, hrají ji kluci a Libuška.

Kluci a Libuška, plavci, si už zase vzali plavební háky, muzika ztichla. Zato plavci rozehráli rytmickou hudbu tlučením plavebních háků o zem, tady na pódiu to zní, no paráda, minulý týden na lesní cestě u Schrollenbachu na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu, tam z háku lítaly třísky, ale slyšet to nebylo. Háky pak lítaly vzduchem z ruky do ruky, občas to vypadalo docela nebezpečně, ale asi jen vypadalo.

Z plavebních háků se na chvilku stává kolotoč, svezou se na něm Vlaďka a Helča. Jenom na Libušku, která nahradila pro dnešek Standu, toho bylo trošku moc. Proč to tak nějak vyšlo, že Vlaďka má z jedné strany Vlaďku, z druhé Helču, při tom na Karla nevyšla ani jedna, při tom Karel, ten má jinou postavu a taky o trochu síly víc.

Plavci končí, na řadě je už jen rozlučkový tanec V Prachaticích, při kterém se na konec představili muzikanti i tanečníci.

Za pódium přišel za tanečníky Karel starší, táta Karla mladšího, tancoval v souboru až do doby, kdy mu to nemoc znemožnila, folklor se mu ale líbí pořád. "Na to, že jste nebyli všichni, tak vám to šlo dobře!", ocenil vystoupení Karel (starší).

Hynek k Libušce podotknul: "Vím jistě, že nejsem na chlapi, ale Libuško, tys byla dneska tak krásnej chlap, že se snad na takové chlapy dám!"

Během celého dne byl program na prachatickém Velkém náměstí opravdu pestrý. Flétničky, pěvecké sbory školních dětí. Nejen jihočeští spisovatelé četli ze svých děl. Na řadu přišel i dětský folklorní soubor Šumaváček.

V pravé poledne došlo na křest reprezentativní knihy Prachatice, obrazy z paměti města. Křtu se zúčastnili jeden z trojice autorů Jan Antonín Mager, starosta města Prachatice Martin Malý, bývalý starosta města Miroslav Bojanovský, starostoval od roku 1992 do roku 1999, stal se kmotrem knihy, a náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Štangl.

Na pódiu se baletilo, zpívalo, tancovalo, o půl třetí přišla řada na další folklorní soubor s názvem velmi podobným, jako má náš soubor Libín-S, ten druhý je bez onoho S, jmenuje se Libín.

Mezi diváky na vystoupení souboru Libín přišli skoro všichni libíňáci ze souboru se S, tedy ze souboru Libín-S Prachatice.

Vedoucí souboru Libín-S Prachatice Helena Svobodová udělila libíňákům se S další pochvalu.

Ing. Hynek Hladík
CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602272442
fax. +420 388317609
e-mail hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com

Zveřejněno 25.09.2012 v 19:14 hodin

[nahoru]Prohlášení o přístupnosti | Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule