Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Brniště

První písemná zmínka o Brništi je z roku 1352, kdy obec vlastnil rod Blektů z Útěchovic. Od roku 1359 vykonával vrchnostenská práva pan Vaněk z Vartenberka.

O tři století později bylo Brniště rozděleno na několik statků, kde sídlili jejich majitelé - Blektové, Dlaskové a Lichtenšteinové. Blektové zde drželi statky až do 17. století.

První škola byla založena v roce 1634 a v roce 1842 byla vybudována nová trojtřídní škola, která spolu s kostelem a farou tvořila náves.

Od 19. století má obec vlastní poštu, později telegraf a četnickou stanici. Od roku 1900 je Brniště spojeno s okolím železnicí.

K Brništi byly připojeny osady Jáchymov a Hlemýždi. V roce 1980 byly k Brništi připojeny obce Luhov a Velký Grunov. Obce Luhov a Velký Grunov se v pramenech objevují v roce 1544.

Jméno Brniště má základ ve slově bláto, Luhov - luh, háj a Velký Grunov - zelená planina.

Brniště je v současnosti sídlem samosprávy také pro obce Luhov a Velký Grunov, s celkovým počtem
obyvatel 1 350.

Převládá zde zemědělská výroba v místním zemědělském družstvu, zpracování zemědělských produktů, výroba krmných směsí pro zvířata (Brasa Bohemia Safari), chov krůt, výroba kysaného zelí Samir.

Je zde i několik menších provozů - zinkovna (Apollo metal), zpracování dřeva - pila, truhlářství, montují se zde lustry (Glass metal).

Dále zde živnostníci podnikají v mnoha dalších odvětvích - obchodní činnosti, pohostinství, elektro, instalatérství, stavebnictví, malířství....

LOKALIZACE


Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 16.04.2004 v 08:48 hodin

[nahoru]Prohlášení o přístupnosti | Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule