Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Husova [ Ulice nebo jiné místopisné označení ]

Jde o objekty značně různorodé a zejména blízkost dnešního nádraží Opava-západ, za rušnou křižovatkou Husovy a Olomoucké ulice, do jisté míry ovlivnila charakter zástavby. Budova středního odborného učiliště, v níž byla zřízena v roce 1894 německá státní obchodní škola, sídlící zde až do 2. světové války, má typické neogotické prvky. Byla založena z podnětu obchodní komory pro výchovu pracovníků v oblasti obchodu, živnosti a průmyslu.

Na samém počátku Husovy ulice - č. 1, 3 stojí zdvojený nájemní dům, postavený roku 1900 Johannem Koschanim - jde o vyváženou dvoupatrovou stavbu s bočními rizality a ornamentálním zdůrazněním druhého patra se secesními prvky. Zatímco protější dům č. 4 má výrazné klasicistní detaily, u č. 8 z roku 1901, který postavil stavitel Alois Geldner, jde u jednopatrového domu s arkýřem o neorenesanční atributy. Na nároží ulic Husovy a Olomoucké bylo v budově č. 17 sídlo Československé církve - farní kancelář měla obrovský obvod, neboť zahrnovala území sousedních okresů Opava, Jeseník, Krnov, Bruntál a Hlučín. Po válce zde na jaře 1954 zahájilo činnost loutkové divadlo Pionýr, když zprvu zde vyvíjely aktivitu 4 loutkářské soubory. Díky modernímu vybavení divadla se koncem 60. let stala Opava loutkářským centrem. V letech 1978 - 1980 proběhly generální rekonstrukce budovy a další modernizace.

UMÍSTĚNÍ

V LOKALITĚ EVIDUJEME

DALŠÍ INFORMACE: http://www.mvcr.cz/adresa

AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 56, 14.04.2005 v 16:22 hodin

[nahoru]Prohlášení o přístupnosti | Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule