Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Stanoviště [ Město nebo obec ]

Obec Stanoviště leží 505 m n. m. První písemná zpráva o malé obci leží na samém rozhraní okresů Třebíč, Žďár nad Sázavou a Brno-venkov, do jehož katastru spadá, pochází z roku 1327. jméno vsi objasňuje pověst, jak po velké bitvě někde poblíž stanula dvě vojska a uzavřela příměří.

Když Eliška Rejčka založila v roce 1327 klášter na Starém Brně, daroval mu kromě jiného majetku i ves stanoviště. Obec pak klášteru patřila kromě období husitských válek po celou dobu jeho existence. Původně Stanoviště stávalo na jiném místě, v lese Sapouškách, kde je místo zvané Staré stanoviště. v obci je památkově chráněná zvonička z počátku 19. století.

V katastrálním území Stanoviště se nachází jedny z nejcennějších mokřadních lokalit celého brněnského okolí. Chráněné území Stanovišťské rybníčky je tvořeno soustavou dvou jezer s bohatými mokřadními porosty a ohroženými druhy mokřadních rybníků.

LOKALIZACE

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME


Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: uživatel č. 705 org. 56, 28.04.2004 v 14:14 hodin

[nahoru]Prohlášení o přístupnosti | Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule