Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Pomník v místě nálezu sestřeleného bitevníku IL-2 Šturmovik [ Pomník či památník ]

Pomník z neopracovaného kamenného bloku z nejdeckého lomu s plochou stranou pokrytou kristalickým křemenem s pamětní tabulkou věnovanou památce sovětských letců, kteří zde položili život za naši svobodu, byl odhalen 27.4.2011 poblíž spojovací komunikace Bělotín-Lučice. 

Pietního aktu u příležitosti 66. výročí osvobození Bělotína, konaného v místech, kde byl v posledních dnech II. světové války sestřelen německou protivzdušnou obranou sovětský bitevní letoun IL-2/m3 - Šturmovik, jehož části byly spolu s ostatky posádky nalezeny a vyzdviženy v roce 2010, se vedle představitelů Obce Bělotín, členů sdružení vojenských veteránů z východní fronty, zástupců vojenské posádky v Hranicích, mládeže místní Základní školy a veřejnosti zúčastnili také členové Sdružení přátel Suchdola nad Odrou - Klubu vojenské historie a jejich kolegové z Vyškova, kteří se o nalezení a vyzdvižení vraku spolu s místním zastupitelem p. Jiřím Dostalíkem zasloužili nejvíce.

ev.č.: CZE7101-38701

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km

AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 56, 23.07.2020 v 10:06 hodin

[nahoru]Prohlášení o přístupnosti | Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule