Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Pomník v místě nálezu sestřeleného bitevníku IL-2 Šturmovik

Pomník z neopracovaného kamenného bloku z nejdeckého lomu s plochou stranou pokrytou kristalickým křemenem s pamětní tabulkou věnovanou památce sovětských letců, kteří zde položili život za naši svobodu, byl odhalen 27.4.2011 poblíž spojovací komunikace Bělotín-Lučice.

Pietního aktu u příležitosti 66. výročí osvobození Bělotína, konaného v místech, kde byl v posledních dnech II. světové války sestřelen německou protivzdušnou obranou sovětský bitevní letoun IL-2 - Šturmovik, jehož části byly spolu s ostatky posádky nalezeny a vyzdviženy v roce 2010, se vedle představitelů Obce Bělotín, členů sdružení vojenských veteránů z východní fronty, zástupců vojenské posádky v Hranicích, mládeže místní Základní školy a veřejnosti zúčastnili také členové Sdruženípřátel Suchdola nad Odrou - Klubu vojensk historie a jejich kolegové z Vyškova, kteří se o nalezení a vyzdvižení vraku spolu s místním zastupitelem p. Jiřím Dostalíkem zasloužili nejvíce.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

SOUŘADNICE WGS-84

  • Severní šířka: 49° 35´ 33.68¨
  • Východní délka: 17° 49´ 18.22¨

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km

AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 56, 28.04.2011 v 15:02 hodin

[nahoru]Prohlášení o přístupnosti | Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule