Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Hnízdo čápa bílého v Bělotíně [ Přírodní zajímavost ]

Nové hnízdo na sloupu
Nové hnízdo na sloupu
Dne 16.6.2008 skončilo hnízdění čápa bílého na komíně bývalé místní mlékárny.
Přilehlý dosloužilý zemědělský objekt byl postupně přebudován na obytný dům a původní chátrající komín se pod téměř tunu vážícím hnízdem přísně chráněného čápa bílého začal pomalu, ale nezadržitelně naklánět. Bylo nutno jednat než se obojí zřítí na střechu domu. Obec proto začala jednat. Již v zimě byl poblíž sloupu vztyčen sloup, který ponese náhradní hnízdo. Po dohodě s pracovníky Severomoravského regionální sdružení ČSOP Valašské Meziříčí, pány Dvorským a Orálkem, kteří zdejší situaci znají a dlouhodobě ji monitorují, byla vypracována žádost a na jaře r. 2008 byla příslušným odborem krajského úřasu Olomouckého kraje povolena výjimka ze zákazů podle § 56 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů pro zásah do hnízdiště chráněného živočicha. Teď už se jenom čekalo až čapí rodinka vyvede mladé (protože to je podle odborníků ta nejsprávnější doba) a ti budou v takové kondici, aby stěhování zvládli.

Ve výše uvedený den byla na připravený stožár za pomoci techniky umístěna konstrukce s nově připraveným hnízdem a stěhování mohlo začít. Za přítomnosti přihlížejících dětí z místní školy a dvou televizních štábů byla mláďata snesena na zem, okroužkována a řádně zdokumentován jejich stav včetně fotodokumentace. Poté byla mláďata umístěna do nového hnízda a to původní, které zde sloužilo po dlouhá desetiletí bylo strženo.

Čapí rodiče, kroužící opodál, se k mláďatům připojili vzápětí, a tak jedna etapa skončila a nová začíná.
Původní hnízdo na komíně bývalé mlékárny
Původní hnízdo na komíně bývalé mlékárny

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 56, 19.09.2008 v 14:27 hodin

[nahoru]Prohlášení o přístupnosti | Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule