Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Kamenný kříž u mostu přes Luhu v Bělotíně [ Kříž ]

Na pozemku parc.č. 1059 v k.ú. Bělotín vlevo od silnice I/47 ve směru do Hranic poblíž domu č.p. 200 před mostem přes Luhu v zóně občasných záplav stál na dvojitém kamenném podstavci s římsami jednoduchý kamenný kříž s kovovým korpusem Krista. Kovové reliéfy jsou rovněž na podstavci - v dolní části reliéf Panny Marie, v horní části soklu reliéf anděla, držícího v rukou stuhu s nápisem " nad držákem lucerny. V přední části soklu kříže je datování r. 1876, po bocích jsou vsazeny dvě kamenné desky s věnováním "Selig sind die reines Hertzens sind. Math. 5." a "Was du thust so bedenk das Ende. Syr. 7." Původně stál na břehu Luhy v místech dnešního silničního mostu.

V roce 2016 prošel kříž důkladnou opravou, kterou provedl kamenický mistr Eduard Krasňák z Přerova. Na opravě se finančně podílela obec Bělotín společně s Olomouckým krajem. Kříž byl odborně restaurován, vyčištěn, doplněny chybějící části kamene, nově pozlaceny byly kovové části - korpus Krista a oba reliéfy. Kříž byl poté instalován na nové stanoviště na obecním pozemku parc.č. 1369 o pár metrů výše a blíže k místní komunikaci, která bývala dříve součástí tzv. císařské silnice, vedoucí z Hranic, po cca 350 m křížila železnici Severní dráhy Ferdinandovy a u dnešního motorestu "U žida" (dříve hostinec "Na ostrém rohu") se stáčela na Polom a dále k Novému Jičínu.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Kříž
AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 56, 12.04.2017 v 08:54 hodin

[nahoru]Prohlášení o přístupnosti | Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule