Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Kamenný kříž pod farou v Bělotíně [ Kříž ]

Na pozemku parc.č. 47 v k.ú. Bělotín vlevo od cesty ke kostelu sv. Jiří pod farou v zahradě stával do r. 2014  na kamenném soklu neúplný jetelový kříž ze silně zvětralého pískovce s kovovým korpusem Krista s barokizujícím zdobením. Kříž stával u vchodu do hřbitova a byl sem přemístěn někdy v šedesátých letech 20. stol., byl bez věnování a datování. V roce 2014 byl kříž demontován a po sejmutí parametrů bylo jeho dochované torzo uloženo do lapidária na farní zahradě v Bělotíně.

V roce 2015 zhotovil kamenický mistr Eduard Krasňák z Přerova repliku původního kříže, opatřenou nově pozlaceným původním kovovým korpusem Krista a doplněnou o chybějící spodní stupně. Nový kříž byl umístěn na novém stabilním betonovém základu na pozemek parc.č. 44 patřící k farní zahradě napravo od cesty ke kostelu sv. Jiří - prakticky přes ulici proti původnímu stanovišti. 
Během slavnosti, konané 22.8.2015 u příležitosti XXIV. Bělotínského týdne zpěvu a otevření Zemědělského muzea na faře, posvětil zdejší farář, páter František Antonín Dostál, sochu sv. Jiří před farou č.p. 1, tento nový kříž a novou budovu expozice zemědělské techniky v areálu farního komplexu.

Stav: bezchybný.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Kříž
AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 56, 12.04.2017 v 08:31 hodin

[nahoru]Prohlášení o přístupnosti | Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule