Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Historie obce Svijany

Území současné obce bylo obydleno již od doby bronzové, čehož jsou dokladem archeologické nálezy na území obce. Původními obyvateli byli Slované. Na Svijanech bylo panství patřící rodu Vartemberků. Po Vartembercích byl pánem na Svijanech Jáchym Ondřej Šlik a to až do Bílé Hory, kdy byl spolu s dalšímí českými pány popraven. Jeho majetek byl konfiskován a připadl Albrechtu z Valdštejna.V roce 1768 byla na Svijanech zřízena a vysvěcena kaple. V l9.století Valdštejnové Svijanské panství odprodali knížecímu rodu Rohanů, kteří sídlili na Sychrově. Svijany vlastnili až do roku l948, kdy jim byl majetek zkonfiskován.

Obec Svijany vznikla v roce 1921, když do té doby byla osadou obce Podolí. Do roku 1961 spadala do správního okresu Turnov a od téhož roku bylo celé kat. území začleněno do okresu Liberec. Obec Svijany byla samostatná až do roku 1977, kdy byla násilně sloučena s obcí Příšovice. Tento stav trval až do roku 1990, kdy se obec stala opět samostatnou.

Samotný původ názvu Svijany není přesně objasněn. Předpokládá se však, že má spojitost s chovem prasat.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.volny.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 02.11.2004 v 15:12 hodin

[nahoru]Prohlášení o přístupnosti | Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule