Navigace [přeskoč navigaci][nahoru]


Historie místní části Lučice [ Historie (archivní dokument) ]

Lučice (původně Lučiště) je malá obec ležící na katastru 345 ha, severovýchodně od Hranic, v nadmořské výšce 320 m. Vesnice byla původně česká, po třicetileté válce částečně germanizována. Koncem minulého století zde žilo 210 obyvatel a jak píše ve své knize v roce 1935 A.V. Musiol: "Je zde škola, Hospodářská besídka, Školský spolek, Sbor dobrovolných hasičů. Pole jsou odvodněna, zemědělci mají vlastní vodovod, je zde 5 radiových přijímačů.
Z obce vyšla inteligence čítající obchodní úředníky, inženýry a vychovatelky. V první světové válce padlo 7 Lučických občanů."
V současné době mají Lučice 97 stálých obyvatel na víkendy sem však jezdí i další rodiny tzv. chalupářů. Do školy dojíždějí zdejší děti do Bělotína. Jsou zde 2 obchody se smíšeným zbožím. Obec má nové elektrické a telefonní rozvody, vodovod. Byl zde schválen územní plán a dokončena komplexní pozemková úprava. V 90.letech zde byly založeny soukromé ovocné sady, které se staly výraznou estetickou dominantou obce. LUČICKÁ KAPLE sv. JIŘÍ
Ukázka ze zápisu o opravě kaple z roku 1967, sepsaného panem farářem, Dr. J. Studeným: "Stav kaple byl velmi špatný, střecha pobořená, vazba zničená, zdivo rozpadlé atp. S pomocí Boží jsme přikročili k opravě kaple. Občané přispěli na opravu veřejnou sbírkou 1240 Kčs a téměř každý ochotně pomáhal."
Ke generální opravě kaple přistoupila obec v roce 1996 a 1999. Kapli byl navrácen původní tvar střechy s cibulovitou věžičkou. Finančně vedle obce pomohl "Program obnovy venkova" a sbírka rodáků ze SRN. Letošní znovuvysvěcení kaple sv. Jiří je tak důležitou a slavnostní událostí, neboť právě naplňuje přání našich předků, kteří nám v dokumentech zanechali toto poselství: "Mějte rádi místa, po kterých my jsme před Vámi chodili, mějte rádi naši drahou vlast.
V kapli pak této se pomodlete za nás."

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 56, 14.11.2003 v 10:49 hodin

[nahoru]Prohlášení o přístupnosti | Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule